Životopis Elona Muska, zakladatele SpaceX, aneb nová kniha na trhu

Před několika dny se mi do ruky dostal recenzní výtisk knihy pojednávající o životě Elona Muska, zakladatele společnosti SpaceX (a současně i spoluzakladatele společností Tesla Motors a SolarCity). Naskytla se mi tak skvělá příležitost nahlédnout do zákulisí života tohoto geniálního a extravagantního miliardáře a lépe tak pochopit jeho motivaci k uskutečnění ambiciózního (někdo jiný by asi řekl šíleného) plánu; vybudovat soběstačnou základnu na povrchu Marsu (a tak nějak mimochodem postavit na hlavu automobilový a energetický průmysl během této cesty, ale o tom více případně v knize…). Bláznovství? Možná, ale po přečtení knihy jsem si zas o něco více jist, že toho Musk jednou dosáhne…

Kniha „Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future“ (česky vyšla pod názvem „Elon Musk – Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti“ v nakladatelství Jan Melvil Publishing, s.r.o.) vznikla pečlivou prací amerického novináře píšícího pro Bloomberg Business Week Ashleeho Vanceho. Tento novinář strávil 18 měsíců procházením stohů materiálů a stovkami rozhovorů se současnými i minulými zaměstnanci Elona Muska, jeho kolegy, přáteli či obchodními partnery a to vše ve snaze zrekonstruovat obraz jeho života a současně poodhalit způsob jeho uvažování. Po několika měsících schůzek s řadou lidí se Vancemu podařilo získat přístup i k samotnému Elonu Muskovi (!). Musk se s Vancem po několik měsíců scházel (jako s jediným novinářem ve své kariéře) a vedl s ním rozhovory o celé řadě témat od počátků Muskova podnikání, přes osobní život, založení SpaceX, skorokrachu Tesly Motors až po Muskovo vize budoucnosti. Současně Vancemu umožnil přístup i k lidem, kteří pro něho byli dříve nedostupní, tedy k  Muskově rodině, přátelům a nejbližším spolupracovníkům. Vance tak mohl nahlédnout do Muskova života z takové hloubky a perspektivy jako nikdo jiný. Vzniklo tak literární dílo, které poskytuje neuvěřitelně detailní vhled do Muskova života a historie několika jeho společností, které nyní mění svět.

Elon Musk během konference v roce 2013. Autor fotografie Heisenberg Media, licence Creative Commons Uveďte autora 2.0 Generic.

Nicméně, Vancemu se nepovedlo v knize zachytit jen životní úspěchy Muska, kniha je plná i jeho osobních i obchodních proher (i když se jako prohra na první pohled nemusí jevit to, když vám po ní v kapse zbyde několik desítek miliónů amerických dolarů…). Čtenář má tak možnost pochopit, co utvářelo Muskovo současnou osobnost či jeho názory (například se tak dozvíme, proč Musk odkládá vstup SpaceX na burzu. Tímto krokem by sice mohl získat obrovské množství peněz, které jeho společnost potřebuje na vývoj supersilného nosiče, který jednou snad dostane lidi na Mars, nicméně vstupem na burzu by současně riskoval, že akcionáři by sledovali jen krátkodobé cíle – generování čtvrtletního zisku a tím výši dividend – a nikoliv ty dlouhodobé – kolonizaci Marsu – o které Musk usiluje). To vše je představeno v neuvěřitelně čtivé formě, která se mnohem více blíží napínavé beletrii než „nudné“ biografii. Od první stránky vás tak kniha pohltí a nepustí, dokud se nedostanete na poslední stránku. Určitě se tak vyplatí začíst číst v pátek, ať do neděle těch necelých 400 stránek zvládnete. Při čtení je jen škoda, že většina z nás předem ví, jak Muskovi firmy dopadnou (respektive, víme, že přežijí kritické začátky a stanou se hnací silou technologického pokroku v dobývání vesmíru, elektromobilů či solární energie), takže se nemusí strachovat, jestli Tesla Motors, SolarCity či SpaceX přežijí kritické roky po jejich vzniku.

Vyjma přínosu uceleného výkladu o formování samotného Muska a jeho společností, nabízí kniha ještě jeden velice významný přínos. A to seznámení se i s osobnostními rysy Elona Muska. Člověk najednou nevidí jen usměvavého podnikatele, dozví se totiž mnohé o tom, jak Musk své společnosti řídí a jaký je ke svým zaměstnancům – což bude pro mnohé asi velké překvapení. Lidé, co znají Muska z mediálních vystoupení v něm často vidí trochu plachého, ale zaníceného člověka, co rád mluví o dalekých vizích budoucnosti. V knize je ale čtenář konfrontován i s jeho negativními vlastnostmi. Tedy, jestli se tyto charakteristické rysy dají jako negativní označit – bez nich by totiž Musk nikdy nebyl tam, kde je a my bychom neměli SpaceX, Tesla Motors či SolarCity.

Musk je totiž neskutečný šéf, kterého by z nás chtěl asi málokdo. Jde si naprosto tvrdě za svým cílem a bezohledně k jeho dosažení využívá své zaměstnance. Z řady rozhovorů je jasně viditelné, že Musk se nebojí klást na své podřízené až neuvěřitelné požadavky na hranici nemožného (sám si je totiž klade na sebe a očekává to i od ostatních); vyžaduje po nich týdně desítky hodin přesčasů, a pokud je s jejich výkonem nespokojen, velice rychle se s nimi rozloučí. A to i s těmi, kteří pro něj pracují roky. Před jeho zdrcující kritikou si nemůže být jist vůbec nikdo. Musk je tímto tvrdým přístupem schopen v krátké době z kolektivu vyždímat maximum a tak rychle postupovat kupředu. Část zaměstnanců ho za to miluje, ta druhá ze srdce nenávidí. Tento aspekt Muskovi osobnosti je většinou ve zprávách oslavující úspěchy SpaceX či Tesla Motors zamlčován, Musk je totiž vykreslován ve více přátelském světle. Nicméně, je nutno podotknout, že dle knihy je Musk férovým šéfem – jen ale používá své zaměstnance jako náboje. Jakmile splní svůj účel, přebije a začne využívat nové.

Důležitým aspektem knihy je i její aktuálnost a to i v případě českého překladu (v USA vyšla kniha v květnu 2015, u nás na podzim 2015). Kniha tak stále nabízí zajímavý pohled nejenom na historické události, ale poskytuje dobrého průvodce i současným snažením společností SpaceX, Tesla Motors či SolarCity na jejich cestě do světa velkého obchodu. Sice zde nenajdeme zprávy o posledním nezdaru rakety SpaceX, která explodovala krátce po startu, ale i přes to se jedná o dílo aktuální, které stojí za přečtení (respektive nákup). A co je taktéž velice podstatné, český překlad je velmi kvalitní. Při čtení vás tak neruší špatné fráze či jiné běžné chyby, nad kterými byste se museli pozastavovat a tím tak vyskakovat z rozjetého příběhu. Za to patří velký díky překladatelce Evě Nevrlé, která na překladu knihy odvedla skvělou práci.

Kdybych to měl shrnout, po přečtení knihy již asi nikdy neuvidíte Elona Muska jako Tonyho Starka, hlavního hrdinu z filmu Iron Man, který tráví valnou část svého času na večírcích. Mnohem spíše Muska totiž uvidíte jako tvrdého a těžce pracujícího podnikatele, který se nebojí postavit proti zaběhnutým pořádkům a který k dosažení svých cílů vyžaduje totální nasazení všech svých zaměstnanců. A pokud se mu ho nedostává, rychle se poohlíží po někom, kdo bude jeho nasazení stačit. Jen díky těmto metodám se ale mohl dostat tak daleko, kde nyní je. Na pozici, kdy jeho společnosti mění celá průmyslová odvětví. Kdy jeho společnosti začínají představovat významné konkurenty těm největším podnikům v odvětví. Své by o tom mohla vyprávět například společnost United Launch Alliance, největší dopravce nákladu na oběžnou dráhu v USA, se kterou SpaceX vede agresivní válku o podíl na trhu (a kterou SpaceX díky mnohem nižší ceně postupně vyhrává).

Pokud vás tedy zajímá historie a osud společnosti SpaceX (nebo Tesla Motors či SolarCity), knihu vřele doporučuji k zakoupení. Jedná se o jedinečnou sondu do světa Elona Muska a to jak v českém tak i celosvětovém měřítku. Máme možnost se tak na chvíli vydat do světa, který by se mohl brzy stát i světem našim. To vše lehkou a velice čtivou formou.

A pro ty z vás, kterým bude tato kniha málo. Velice doporučuji se prokousat příspěvky na Waitbutwhy.com, které o Muskovi před pár měsíci zevrubně pojednávaly (první úvodní, druhý o Tesle, třetí o SpaceX a kolonizaci Marsu a čtvrtý o tom, proč to Musk dělá).