Tajuplná světlá skvrna na Cereře má dvojče!

Americká sonda Dawn se den za dnem blíží ke svému druhému cíli, trpasličí planetce Cereře. Současně vědce stále zásobuje novými snímky s větším detailem odhalující další podrobnosti o povrchu tohoto tělesa. Nicméně na místo odpovědí přinesla nová série snímků spíše otázky. Ukazují totiž, že světlá skvrna na Cereře má své dvojče! Jak je to možné?

Na nových snímcích je jasně patrné, že jeden impaktní kráter má na svém dně malou, velice světlou skvrnu. Ale to není všechno. Nedaleko od ní totiž můžeme vidět další podobnou skvrnu, nicméně o trochu méně jasnou. Vědci tak začínají spekulovat o možnosti, že by se mohlo jednat o projev vulkanismu. A to by bylo docela dost velké překvapení. Vulkanismus na tělese, jehož povrch má tvořit převážně vodní led. Nicméně budeme si muset počkat na podrobnější snímky oblasti, abychom mohli tento závěr potvrdit či vyvrátit. Rozhodně se tak ale máme na co těšit, tohle čekal asi málokdo.

Nový snímek Cerery pořízený 19. února 2015 ze vzdálenosti 46 000 km odhaluje, že tajuplná světlá skvrna má dvojče! Zdroj: NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA, licence Public Domain.

Zajímavé také je, že čím blíže je sonda Dawn k Cereře, tím je tato jasná skvrna menší. Zatímco na prvních snímcích se zdálo, že světlý materiál vyplňuje celý impaktní kráter, nyní je vidět, že se jedná jen o malý útvar (respektive o útvary dva). Je taky patrné, že tento materiál představuje na povrchu planetky unikát. Nikde jinde vidět není.  Vyjma dvojice světlých skvrn povrch Cerery můžeme vidět, že povrch je silně poset impaktními krátery a že tak dost připomíná povrch pozemského Měsíce. V okolí jižního pólu je na snímku vidět velká impaktní pánev, pravděpodobně s centrálním pahorkem. Ten je charakteristický pro větší impaktní krátery.

Čtyři fotografie zachycující povrch Cerery pořízené za přispění Hubbleova vesmírného dalekohledu. Již tehdy byla světlá skvrna jasně patrná. Nicméně dnes víme, že rozhodně není tak velká, aby zabírala velkou část jedné polokoule. Zdroj NASA, ESA, J. Parker (Southwest Research Institute), P. Thomas (Cornell University), and L. McFadden (University of Maryland, College Park), licence: Public Domain.

Napsat komentář