Společnost Mars One čelí dalšímu problému: ztrátě smlouvy na televizní vysílání reality show

Není to tak dávno, co jsem zde psal článek o tom, proč Mars One nejspíše lidi na povrch Marsu nevyšle. Jen o pár dní později vyplula na povrch zpráva, která představuje pro tento ambiciózní plán další významnou ránu. Holandská společnost Mars One přišla o zájemce na televizní vysílání celé reality show, společnost Endemol. Tím společnost Mars One přišla o jeden z hlavních zdrojů příjmů, které plánovala využít na financování letu na Mars.  

Bas Lansdorp, šéf společnosti Mars One, po rozvázání smlouvy prohlásil, že se Mars One bude i nadále zaměřovat na výběr budoucí posádky. Lansdorp také uvedl, že smlouva byla ukončena z důvodu, že společnost Mars One nebyla schopna dostát některým závazkům obsaženým v této smlouvě. Bohužel konkrétní detaily nejsou známy a tak není jasné, co společnost Mars One nebyla schopna splnit. Bas Lansdorp nyní tvrdí, že Mars One spolupracuje s další produkční společností. Nicméně její jméno nebylo zveřejněno a tak se nabízí otázka, jestli vůbec nová produkční společnost existuje. Případně jestli se jedná o významného celosvětového hráče na poli televizní zábavy, který by byl schopen zajistit potřebný kapitál a celosvětové vysílání. Bas Lansdorp zůstává i přes to optimistou. Dle něho by totiž změna produkční společnosti neměla nijak zbrzdit plánovaný harmonogram výběru posádky a započetí jejího tréningu na počátku roku 2016.

Dodejme jen pro úplnost, že původní smlouva byla podepsána se společností Darlow Smithson Productions (DSP), produkční společností vlastněnou firmou Endemol (ta stojí například za reality show Big Brother), ve snaze vytvořit celosvětovou televizní show zaměřenou na výběr astronautů. Společnost Mars One se ve smlouvě zavázala poskytnout Endemolu výhradní přístup do zákulisí výběru astronautů až do doby prvního startu posádky. Show se měla začít vysílat na počátku roku 2015, nicméně k tomu nikdy nedošlo. A dnes už i víme, že ani nedojde.

Co si tedy o tom myslet? Pro mne osobně Mars One začíná připomínat loď, do které teče voda ze stále většího počtu děr. Nicméně kapitán lodi si to nechce připustit, či si je problému vědom, ale i přes to se tváří, že je vše v naprostém pořádku. Mars One pokračuje ve výběru posádky. Proč to dělá? Domnívám se, že z toho důvodu, že samotný proces výběru totiž moc nestojí, dá se dělat od stolu a současně se s ním daří udržovat zdání, že se na cestě na Mars pracuje. A to i přes to, že se reálně nic neděje. Mars One neobjednala konstrukci sond k otestování technologií, ani nepodepsala kontrakt se SpaceX na zamluvení startů nosných raket… Jak se tedy chce na Mars dostat? Odpověď nyní nikdo nezná… Sen mnoha lidí tak postupně míří ke svému smutnému konci…

Dovolím si tedy tentokrát článek zakončit trochu jinak, než obvykle. Nebude následovat rozšiřující video k tématu, ale písnička  na zahnání smutku z nezdaru projektu Mars One… O to víc mi nezbývá fandit SpaceX v jejím snažení na zlevnění cest do vesmíru. To je totiž reálná cesta, jak se jednou dočkáme člověka na jiných tělesech sluneční soustavy.

 

Napsat komentář