SpaceX se chystá složit reparát aneb přistání na plošině, pokus číslo 2

Večer z neděle na pondělí budeme mít možnost sledovat, jak se americká společnost Elona Muska SpaceX pokusí napodruhé přistát s prvním stupněm rakety Falcon 9 na plovoucí plošině uprostřed Atlantského oceánu. Pokud se přistání prvního stupně povede, SpaceX se nesmazatelně zapíše do historie dobývání vesmíru. Bylo by to poprvé, kdy by se podařilo neporušenou nosnou raketu navrátit zpět na Zemi. Takovýto úspěch by znamenal výrazný skok směrem ke zlevnění cest do vesmíru a tedy otevření vesmírného prostoru širšímu okruhu zájemců.

Cílem startu rakety Falcon 9 je vynést do vesmíru satelit Deep Space Climate Observatory (DSCOVR). Provozovatelem satelitu je americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA), který si od něj slibuje nástroj, jak sledovat sílu slunečního větru. Satelit bude odpoután od nosné rakety přibližně 30 minut po startu, načež se pak vydá na 110 dní dlouhou cestu do své cílové destinace – libračního bodu 1 (L1). Tedy místa mezi Zemí a Sluncem, kde umístěné těleso zůstává vůči těmto tělesům v neměnné pozici. Satelit DSCOVR umístěný v L1 bude fungovat jako systém včasného varování v případě, že by Zemi hrozil zásah proudem slunečních částic. Předpokládá se, že informace o blížícím se nebezpečí by vědci na Zemi mohli obdržet s 30 až 45 minutovým předstihem.

Umělecká představa satelitu DSCVR. Zdroj NASA/NOAA, licence: Public Domain.

Nosná raketa Falcon 9 zatím prochází všemi předstartovními testy skvěle. A tak se zdá, že nic nebude bránit startu v termínu, tedy v pondělní (9. února) 00:10 středoevropského času. Startovat bude z amerického Cape Canaveral. Zatím se zdá, že bychom se startu v termínu mohli skutečně dočkat. Předpověď počasí nabízí téměř ideální podmínky. Kdyby ale musel být start z nějakého důvodu odložen, druhý pokus proběhne v 00:07 v noci z pondělí na úterý.

Přibližně půl hodiny po startu bychom pak měli mít jasno, jestli SpaceX s reparátem přistání na plovoucí plošině uspěla či nikoliv. Během minulého pokusu se to téměř podařilo, nicméně přistávající raketě na poslední chvíli došly hydraulické kapaliny využívané pro stabilizaci. To vyústilo v neřízený dopad prvního stupně na palubu plovoucí plošiny a následnou explozi. Video z nepovedeného přistání pak obletělo svět. Technici SpaceX ale nyní do nosné rakety načepují o 50 % hydraulických kapalin více, takže bychom se teoreticky měli dočkat měkčího přistání. Pokud ale ne, alespoň budeme tentorkát vědět, že se druhý pokus nepovedl z jiného důvodu. V takovém případě bude mít SpaceX v roce 2015 ještě dalších 17 potenciálních pokusů k tomu, aby své případné chyby napravila… Start bude možné sledovat živě na NASA TV.

A pro zkrácení čekání si zatím můžete projít s Elonem Muskem výrobní halu SpaceX.

1 Komentář

  1. Pingback: První stupeň rakety Falcon 9 úspěšně přistál - ExoSpace.cz

Napsat komentář