Sonda New Horizons zaslala nové snímky Pluta – vzrušení i zklamání současně

Americká sonda New Horizons se nezadržitelně blíží ke svému primárnímu cíli – k systému Pluto-Charon. Na počátku prosince 2014 tak byla probrána z 99 denní hibernace, aby se mohla začít připravovat na svůj úkol. S její pomocí bychom se tak konečně měli dovědět více, jak vypadá toto záhadné těleso, které bylo až do roku 2006 považováno za planetu. Zatím však musíme ještě čekat, a to i přes to, že sonda ve dnech 25. a 27. ledna 2015 pořídila dvojici snímků zachycující Pluto společně s měsícem Charonem.

Fotografie ale příliš nepomohou v upravení našich představ. Na fotografiích totiž nejsou vidět žádné podrobné detaily, které by nám umožnily spatřit něco nového. Proto to zklamání. Na druhou stranu, snímky ukazují, že sonda New Horizons je ve skvělé kondici a funkční a že se nezadržitelně k Plutu blíží. Proto to vzrušení.

Nové snímky planety Pluto a jeho měsíce Charonu! Pořízeny v rozmezí dvou dnů ze vzdálensoti okolo 200 miliónů km. Zdroj: NASA / JHUAPL / SwRI.

První z dvojice fotografií byla pořízena ze vzdálenosti 203 miliónů kilometrů od cíle, druhá pak přibližně o 2,5 miliónů kilometrů blíže a to za pomoci navigační kamery LORRI s expozicí 0,1 s. Na fotografiích je vidět trpasličí planeta Pluto i její měsíc Charon. Nicméně expozice byla příliš krátká na to, abychom mohli vidět i další dva měsíce Pluta Nix a Hydru.

Na jejich zachycení si však budeme muset ještě počkat. Jestli vše půjde podle plánu, vyznačte si v kalendáři výrazně 13. červenec. To je den, kdy bychom měli ve večerních hodinách (amerického času) obdržet detailní snímek Pluta. Nejblíže se sonda přiblíží k Plutu 14. července, kdy kolem něho proletí rychlostí okolo 14 km/s v minimální vzdálenosti okolo 10 000 km (od Charonu pak ve vzdálenosti 27 000 km), aby pak zamířila dále do hlubin Kuiperovo pásu. Následně 15. července bychom se měli dočkat další dávky snímků, tentokrát ukazujících povrch Pluta, Charona a Nixe v nejlepším možném rozlišení. Během průletu by sonda měla pořídit globální mapu povrchu Pluta s rozlišením 0,7 km/pixel, některé oblasti by měly být vyfotografovány dokonce s rozlišením až 25 m/pixel. Představme si ty detaily, které bude možné pozorovat!

Nejlepší snímky Pluta stále představuje série pozorování za pomoci Hubbleova vesmírného dalekohledu. Zdroj: NASA/ESA, licence Public Domain.

Po tomto krátkém průletu ale mise neskončí, sonda bude pokračovat dále do hlubin Kuiperova pásu a na vědce bude čekat nespočet hodin práce se získanými daty ve snaze lépe porozumět procesům panujícím na povrchu Pluta. A nejen na povrchu, ale i v atmosféře. Jak se totiž nyní zdá, atmosféra Pluta nikdy během 248 let (doba oběhu Pluta kolem Slunce) nezamrzne a nezkolabuje na povrch, čehož se původně vědci obávali.

Napsat komentář