Sonda New Horizons poslala na Zemi první barevný snímek Pluta

Zatímco americké vozítko Curiosity objevuje na povrchu Marsu důkazy o současné přítomnosti kapalné vody, evropská sonda Rosetta pokračuje s výzkumem komety 67P, tak americká sonda New Horizons je stále na cestě ke svému cíli – trpasličí planetě Pluto. I přes to, že jí do cíle stále zbývá urazit přes 115 miliónů kilometrů, zaslouží si v těchto dnech naší pozornost. Před pár dny totiž odeslala na Zemi první barevný snímek Pluto a jeho měsíce Charona, který tato sonda pořídila.

Snímek, který můžete vidět níže, vznikl 9. dubna 2015 za pomoci Ralph color imager a na Zemi dorazil o den později. Jedná se zatím o první předběžnou rekonstrukci barev těles tohoto systému. Podobně jako v předchozích případech, ani z tohoto snímku se zatím toho příliš nového o Plutu nedozvíme, nicméně buďme ještě chvilku trpěliví. Sonda se neustále blíží ke svému cíli a 14. července již není daleko. V tento den prolétne New Horizons poblíž Pluta a pak se máme na co těšit…

První barevná fotografie trpasličí planety Pluto s měsícem Charonem pořízená sondou New Horizons. Zdroj: New Horizons, NASA, Volné dílo.

 

Napsat komentář