NASA se prořekla: SpaceX se nejspíše již během příštího startu pokusí přistát zpět na pevnou zem

Během tiskové konference o současném pokroku na poli komerčního dobývání vesmíru jsme se dozvěděli pravděpodobně více, než americká NASA plánovala a SpaceX chtěla. Na světlo se totiž dostala informace, že se během příštího startu rakety Falcon 9 pokusí společnost SpaceX navrátit první stupeň nosné rakety zpět na pevnou zem. Zpráva pochází od Carol Scott, ta pracuje jako styčný pracovník mezi NASA a SpaceX, a tak má přístup k řadě plánům společnosti SpaceX. Carol pronesla, že se SpaceX chystá přistát s prvním stupněm na Floridě mnohem dříve, než veřejnost očekává. Okamžitě se vyrojily spekulace, že to tedy bude již během příštího startu rakety Falcon 9. Zatím sice nevíme, kdy přesně příští start proběhne, spekuluje se o polovině prosince 2015, ale je jasné, že tento historický okamžik se rychle blíží.

Společnost SpaceX se snaží změnit způsob, jak dopravujeme náklad a lidi do vesmíru. V současnosti se používají rakety takříkajíc na jedno použití. Jakmile dopraví svůj náklad na oběžnou dráhu, jsou buď navedeny do atmosféry Země, kde shoří, anebo zůstanou jako kosmické smetí na oběžné dráze Země. Naproti tomu SpaceX se snaží zkonstruovat raketu, která by umožňovala znovupoužití hlavních částí či rovnou celé rakety. Raketa by šla tak několikanásobně použít, což by významně zlevnilo cenu dopravy nákladu na oběžnou dráhu. Proto se snaží upravit svou raketu Falcon 9 tak, aby se její první stupeň byl schopen navrátit v pořádku na povrch Země, a to nikoliv na padácích, ale za pomoci síly raketových motorů. Až doposud se SpaceX snažila přistát s prvním stupněm Falconu 9 na plovoucí plošinu umístěnou uprostřed Atlantického oceánu. Snažila se tak předejít nebezpečí, že by se vracející první stupeň vymkl kontrole a způsobil v místě dopadu katastrofu. Nicméně se zdá, že inženýři SpaceX jsou si již dostatečně jisti, že dokážou první stupeň navést přesně na požadované místo a že tedy toto bezpečnostní opatření již nebude zapotřebí.

Jeden z neúspěšných pokusů o přistání na plovoucí plošině (první stupeň rakety použité v rámci mise CRS-6).

Samotné přistání na pevné zemi přináší nesporné výhody v tom, že odpadne problém se stabilizací plovoucí plošiny a také s tím, že bude případně mnohem snazší vyzvednout tělo rakety (či případně její trosky). Pokud na chvilku připustíme, že SpaceX během příštího letu uspěje a podaří se jí bezpečně navrátit první stupeň na zem, získá tak nejenom cenná vědecká data, ale také samotný první stupeň, který bude moci vystavit intenzivnímu testování ve snaze objevit mikrotrhliny či jiné defekty vzniklé vlivem letu a přistání.

Můžeme jen spekulovat, jestli přistát na pevné zemi byl pro budoucí let dlouho plánovaný cíl, anebo jestli se jedná o snahu SpaceX rychle zmenšit „náskok“ společnosti Blue Origin. Té seminulý týden povedlo přistát zpět na zem s raketou, která vystoupala do výšky 100 kilometrů, tedy okraje vesmíru. I když se SpaceX snaží o technicky mnohem složitější kousek (její raketa cestuje mnohem vyšší rychlostí), v mediálním světě byl úspěch Blue Origin zveličován a často brán jako poražení SpaceX v její snaze. Je tedy možné, že se SpaceX rozhodla zdánlivou prohru zvrátit a sama dosáhnout mnohem ambicióznějšího cíle.

Společnost SpaceX odmítla své plány ohledně nadcházejícího startu komentovat.