Kdy se dočkáme dalšího startu rakety SpaceX?

Návrat soukromé společnosti SpaceX na scénu se začíná trochu protahovat. Dobře rozjetou sérii 18 úspěšných startů překazila v červnu 2015 nehoda, která zcela zničila jak nosnou raketu Falcon 9, tak i nákladní loď Dragon (SpaceX CRS-7) směřující k ISS. Od nehody se firma snaží zjistit, kde se stala chyba – hlavním podezřelým je zlomená vzpěra, která následně prorazila nádrž s héliem. Rakety Falcon 9 jsou tak uzemněny a veškeré starty raket SpaceX odloženy na neurčito.

V první fázi se mohlo zdát, že půst startů raket SpaceX by mohl brzy skončit. Dle dřívějšího vyjádření ředitele společnosti, Elona Muska, se měly rakety Falcon 9 vrátit na scénu již v září letošního roku, nyní začíná být jasné, že se tak nestane. Gwynne Shotwell, prezidentka a generální ředitelka SpaceX, se totiž nechala slyšet, že se dalšího startu dočkáme nejdříve za „několik měsíců“ – nejspíše tedy až v listopadu. Nicméně, rozhodně bychom se na obnovení startů měli těšit. Zdá se, že se na svou první cestu vydá vylepšená verze rakety Falcon 9, která by měla mít až o 30 % vyšší výkon. Současně se Gwynne Shotwell vyjádřila optimisticky ohledně toho, že tento start by mohl být i prvním úspěšným přistáním prvního stupně nosné rakety Falcon 9 zpět na povrchu Země (ať už na plovoucí plošině či na pevné zemi…). Na špici by raketa měla nést náklad, nebude se tedy jednat jen o demonstrační let,  čí náklad to bude, zůstává ale zatím nezodpovězenou otázkou. Gwynne Shotwell to totiž odmítla upřesnit.

A co odložení návratu startu raket Falcon 9 způsobilo? Společnost SpaceX se totiž rozhodla využít nezdaru při 19. startu rakety a zcela zrevidovat samotnou raketu. Nechce tedy jen opravit (respektive nahradit) zlomenou vzpěru za jiný, lepší typ a rychle se vrátti na start. Má totiž v plánu i něco jiného – inženýři prochází jednotlivé součásti rakety krok po kroku a kontrolují, jestli by se někde nemohla objevit podobná chyba, jaká překazila minulou misi. Na konci by tak raketa Falcon 9 měla být mnohem bezpečnější. Ke kontrole se přistupuje skutečně pečlivě – každý krok totiž nezávisle na sobě kontroluje několik inženýrů.

A zatímco tedy čekáme na návrat SpaceX na startovací rampu, doporučuji ke čtení skvělý článek o tom, kam SpaceX směřuje a proč dělá, co dělá. Současně je dobré mít na paměti, že i přes to, že se zdá, že SpaceX si nyní bere oddechový čas, její revoluce na trhu s vynášením nákladu do vesmíru pokračuje i tak. I přes absenci letů totiž zaměstnává SpaceX své konkurenty (hlavně z United Launch Alliance a evropského Arianspace). Její neuvěřitelné sražení cen letů do vesmíru totiž nutí konkurenty hledat způsoby, jak své rakety zlevnit – nezávisle na tom, jestli rakety SpaceX létají či ne. Pokud to totiž konkurence neučiní, přijde o výrazný podíl trhu (či celý?). A toho se konkurence nechce dočkat. Těžit z toho budeme samozřejmě my všichni. Levnější cesty do vesmíru totiž znamená, že si stále více firem bude moci dovolit vlastní satelity a tedy lepší a levnější služby pro koncové zákazníky.