Indická sonda Mars Orbiter Mission pokračuje s průzkumem Marsu

O Indii se většinou nepíše jako o technologickém obrovi, který by na poli výzkumu vesmíru hrál první, druhé, třetí či alespoň čtvrté housle. I přes to se ale v září 2014 podařilo této lidnaté zemi dosáhnout historického úspěchu, když indická sonda Mars Orbiter Mission úspěšně dosáhla oběžné dráhy Marsu. Indická vesmírná agentura ISRO se tak stala čtvrtou organizací, která podobného úspěchu dosáhla. A v malém asijském závodě v dobývání vesmíru si tak na úkor Číny připsala velké vítězství. V době příletu sondy k Marsu se i české zpravodajské servery hemžily články o této sondě, nicméně od té doby jako by se nad sondou zavřely mediální vody. Jak je na tom sonda dnes? Stále funguje?

Odpověď je ano. Sonda o sobě dala v nedávné době vědět, když zaslala zpět na Zemi sérii fotografií povrchu Marsu a měsíce Fobosu (viz níže). Snímky pořídila palubní kamera (Mars Colour Camera) sloužící jako pomocník pro ostatní vědecké přístroje. Agentura ISRO současně s uvolněním snímků vydala prohlášení, ve kterém uvádí, že senzor na měření metanu v atmosféře Marsu začal měřit odrazivost povrchu (tzv. albedo). Tato měření by v budoucnu měly pomoci k případnému nalezení metanu v atmosféře Marsu. Jak je tedy vidno, sonda je ve skvělé formě a plně funkční.

Nicméně při pohledu na snímky vás zajisté přepadne trochu zklamání. Je totiž jasně patrné, že nově uvolněné fotografie naše poznatky o Marsu příliš neprohloubí. Jejich rozlišení je příliš nízké k tomu, abychom na nich spatřili detaily, které nebyly známy již dříve díky snímkování amerických sond či evropské sondy Mars Express. I přes to ale stojí za to fotografie sdílet. Indie touto misí totiž dokázala, že je schopna uskutečnit ambiciózní misi a to za „symbolickou“ cenu 72 miliónů amerických dolarů. Třeba tím Indie ukázala cestu pro soukromý sektor, který by se k Marsu taky rád vydal.

3D pohled na štítovou sopku Arsia Mons v oblasti Tharsis. Za povšimnutí stojí kaldera na vrcholku sopky. Autor: ISRO, všechna práva vyhrazena.

Snímek ukazuje část Valles Marineris – obrovského kaňonovitého systému na povrchu Marsu. Zdroj: ISRO, všechna práva vyhrazena.

Eos Chaos, část Valles Marineris. Zdroj: ISRO, všechna práva vyhrazena.

Phobos vznášející se nad povrchem Marsu. Zdroj: ISRO, všechna práva vyhrazena.

Napsat komentář