Americká společnost Blue Origin (tak trochu) předehnala SpaceX – dokázala přistát s raketovým stupněm zpět z cesty do vesmíru!

Zatímco americká společnost SpaceX plní stránky novin a užívá si enormního zájmu odborné veřejnosti, v ústraní se má čile k světu také její konkurence. A to tak čile, že se jí dokonce podařilo docílit husarského kousku – předběhnout SpaceX na poli návratu nosné rakety zpět na Zemi. 23. listopadu 2015 se totiž americké společnosti Blue Origin podařilo vyslat svou raketu New Shepard do výšky 100 kilometrů a úspěšně s ní přistát zpět na povrch Země! Jedná se o velký úspěch znovupoužitelných raket, i když má tento úspěch jedno velké ale…

Raketa New Shepard odstartovala na svou cestu z testovací základny umístěné v západním Texasu. Během letu se raketě podařilo vystoupat do výšky 100,5 kilometrů a nabrat rychlost 3,72 Machu. Jednalo se tak o suborbitální kosmický let, kdy raketa a ani její náklad se nesnažily dosáhnout oběžné dráhy, ale její trajektorie byla balistická křivka. Na svém vrcholku nesla raketa prázdnou loď určenou pro lidskou posádku. Loď byla po dosažení správné výšky odpojena, aby později dosedla za použití padáků zpět na zem. Nosná raketa naproti tomu využila svého raketového motoru ke korekci dráhy během sestupu a dosažení měkkého přistání v texaské pustině.

Společnost Blue Origin se pokoušela o dosažení tohoto cíle již v dubnu letošního roku, kdy se svou raketou vystoupala do výšky 93 kilometrů. Nicméně během sestupu rakety došlo k problému s hydraulikou, což vyústilo v tvrdý náraz rakety na povrch a tedy k neřízenému sestupu. Včera tak společnost složila reparát a tentokrát celý test proběhl na jedničku. Společnosti Blue Origin se tak povedlo navrátit z vesmíru nejenom kosmickou loď, ale i nosnou raketu. A to je velký úspěch. Podobně totiž jako SpaceX, i společnost Blue Origin se snaží vyvinout raketu, která by byla znovupoužitelná. A jak tento test ukázal, zdá se, že jsme od splnění tohoto cíle již jen „malý krůček“. Uvidíme, jak si New Shepard povede, až ho inženýři opět naplní palivem a pokusí se s nim opakovat let.

Nicméně tento test má své ale. Mohlo by se na první pohled zdát, že se společnosti Blue Origin podařilo něco, o co se neúspěšně snaží SpaceX již několik let. Když se na to podíváme ale podrobněji, zjistíme, že tomu tak není. SpaceX se totiž snaží navrátit první stupeň své rakety Falcon 9 z letu, který vynáší náklad na oběžnou dráhu Země. Tedy z mise, kdy raketa letí téměř desetinásobně rychleji, což znamená rychlostí okolo 30 Machů. Jak trefně poznamenal Elon Musk, vlastník a ředitel SpaceX, tenhle rozdíl v rychlostech se pak podepisuje nejenom na rozdílném chování atmosféry v okolí rakety, ale také na množství energie (tedy paliva), které je potřeba. S nárůstem množství paliva pak samozřejmě roste velikost rakety, což pak dělá potíže s její stabilizací a ovládáním během přistávání… Blue Origin tak bude čekat ještě spousta práce a hodně daleká cesta k tomu, aby dokázala raketu New Shepard upravit natolik, aby dokázala vynášet náklad na oběžnou dráhu a bezpečně se vracet zpět na Zem. Rozhodně ale tímto neumenšuji význam včerejšího testu. Je skvělé, že na světě je další společnost, která se snaží dosáhnout stejného cíle jako SpaceX. Zlevnit cesty do vesmíru. Konkurence v tomhle poli rozhodně nemůže škodit, spíše naopak! Blue Origin je tak na skvělé cestě, aby se časem stala významným dopravcem nákladu a lidí do kosmu a případně i významným konkurentem SpaceX. A to je jedině dobře.

Něco málo o společnosti Blue Origin: Společnost byla založena miliardářem Jeffem Bezosem (zakladatel společnosti Amazon.com) v září 2000. Jedná se o soukromou firmu, jejíž snahou je vyvinout znovupoužitelnou raketu pro vynášení nákladu a lidí do vesmíru. Společnost od té doby vyvijí raketové motory, rakety i kosmické lodě a to nejenom pro své vlastní potřeby, ale i pro případné zájemce z řad dalších podnikatelských subjektů. Například tak společnost Blue Origin vyvijí raketový motor BE-4 pro společnost United Launch Alliance. Část zaměstnanců, kteří pro Blue Origin pracují, původně pracovala pro SpaceX, kde se věnovala vývoji znovupoužitelných raket (Jeff Bezos jim nabídl větší plat) – um těchto dvou firem je tak dost vzájemně provázaný. Blue Origin předpokládá, že v polovině roku 2016 by měla začít nabízet zájemcům možnost vynesení nákladu do vesmíru.